Kaip šioje nestabilioje rinkoje apsaugoti save ir klientą?

Statybų sektorius šiuo metu susiduria su ypatingais iššukiais, rekordinė infliacija per metus pabrangino statybas ~20%, kai kurios medžiagos brango daugiau nei 40%. Visa tai yra didelis galvos skausmas rangovams, statytojams ir verslininkams. Esant tokiai nestabiliai rinkai, galimybė rinktis, lankstumas ir greitis yra tai, kas užtikrina sklandų statybos procesą. Tačiau, jau pirmose statybos stadijose susiduriame su problemomis. Atsižvelgiant į tai, koks svarbus yra laikas, ar jums yra tekę laukti samatos dienas, savaites, net mėnesius? Pagrindiniai medžiagų tiekėjų atsakymai –daug užsakymų, trūksta darbo jėgos, turime importo problemų. Šioje situacijoje svarbu būti lanksčiu, turėti galimybę greitai gautikokybiškuspasiūlymus, juos palyginti ir atlikti reikalingas projekto korekcijas. Būtent šis noras klientams kuo greičiau duoti rezultatą paskatino “Vilniaus betono gaminiai” ieškoti individualių sprendimų, kadangi rinkoje esantys įrankiai nesuteikė reikalingo funkcionalumo ir spartos.

Laikas pokyčiams.

Vilniaus betono gaminiai yra Haus blokelių gamintojas. Šie blokeliai yra aukščiausios kokybės, patvarumo ir ekologiškumo derinys. Blokelių gamyboje naudojamos tik “žalios” natūralios medžiagos: vanduo, smėlis, žvirgždas, cementas. Gamykla yra Lietuvoje, produktas lietuviškas, naudojamos vietinės medžiagos, todėl logistikos ar produkcijos trūkumas –ne problema. Iki šiol komercinius pasiūlymus skaičiuodami gan paprastai, įvertinę “kūbų” poreikį, juos paverčiant pakuotėmis, nusprendė pasitarti su konstruktoriais ir programinės įrangos konsultantais NJ Optimal.

NJ Optimal–Jūsų programinės įrangos konsultantai

Sukaupus ilgametę patirtį dirbant su programinėmis įrangomis, buvo aišku, kadišstandartiniųįrankių didelio efektyvumo tikėtis negalima. Standartiniai įrankiai sprendžia standartines problemas, tačiau, kai turime specifinį produktą ir daug kraštinių sąlygų, joms patenkinti reikia indvidualaus įrankio. Įvertinę užduotį, NJ Optimal skaitinio projektavimo komanda sudarė projekto planą, kurio laikydamiesi, jie planuoja sukurti įrankį, kuris patenkins kliento norus ir reikalavimus.

Sukurtas efektyvus individualus įrankis

Planas.Pirma užduotis yra apdoroti kliento gautus duomenis, nesvarbu, ar tai yra dwg, dxf, pdf ar ifc failai. Pasinaudojus duomenimis sukuriamos plokštumos, kurios užpildomos atitinkamais blokeliais. Ši darbo eiga bus pritaikoma tiek sienų tiek pamatų blokeliams. Gautas blokelių kiekis suskaičiuojamas ir gaunamas reikalingų pakuočių skaičius, sugeneruojamas atskirų eilių išdėliojimo planas.

Įgyvendinimas.Kadangi reikalingas platus formatų ir geometrijų palaikymas bei galimybė dirbti “visual scripting” metodu, šiam projektui įgyvendinti naudojamos programos: Rhino3D, Grasshopper, VisualARQ. Rhino3D yra programų bazė, programa, kuri yra atviro kodo ir palaiko daug skirtingų format ir turi neribotas galimybes, pasitelkus Grasshopper papildinį. VisualARQ naudojamas kaip papildinys, skaitantis ir eksportuojantis į IFC formatus.

2D →3D. Ši projekto stadija yra dalinai automatizuota. Klientų siunčiami failai neturi vienodos struktūros, todėl iš gauto pdf ar dwg plano sukuriame kreives,einančias per blokelių centrą. Toliau, automatizuotai sukuriamos plokštumos ir vietose, kur išorinės sienos susikerta, jos prasiilgina sąlyga (blokelio plotis/2), o tem, kur vidinė siena jungiasi su išorine arba jungiasi dvi vidinės sienos, ši salyga naudojama tik sutrumpinant plokštumas. Taip esame įsitikinę, kad blokeliai jungsis toje vietoje, kurioje mums ir reikia.

Blokelių išdėliojimas plokštumoje.Sukurta vartotojo aplinka leidžia naudotis algoritmu net tiesiogiai nenaudojant Grasshopper, o tai reiškia, kad algoritmu galima naudotis ir neturint vizualinio programavimo žinių. Algoritmas palieka daug sprendimų atlikti pačiam vartotojui, pasirinkus atitinkamą ploštumą, turime pasirinkimus, kaip blokeliai užsibaigia, kaip jungiasi, koks jungimosi tipas, vietos, T formos sujungimai, pjautų blokelių pozija, blokelio tipas.

Kiekvieną plokštumą įvertinus ir paspaudus “bake” blokeliai perkeliami į Rhino aplinką, iš ten galime eksportuoti į įvairius formatus, o su VisualARQ papildiniu eksportuojame į IFC. Su kiekvienu “iškeptu” pamatų fragmentu gauname atnaujintą informaciją algoritme, apie reikalingus kiekius ir likučius.

Gauti kiekiai gali būti atvaizduojami algoritme, vartotojo aplinkoje, Rhino aplinkoje, eksportuojamas į PDF ar excel.

Rezultatai.Pamatų blokelių išdėliojimolaikas sumažėjo nuo 200min iki 20min. 10kartų (įvertinus naujų iteracijų skaičius, kai reikalingos atlikti korekcijos, šis kiekis dar didesnis). Blokelių žiniaraštis sugeneruojamas automatiškai pagal panaudotų blokelių pakuočių kiekius.

Perspektyva. Tolimesni projekto planai –sienos algoritmas, sienos žiniaraščio generavimas, automatiniai planų brėžiniai, mūrinės sienos skaičiavimo metodika, kiekių optimizavimas.