Surenkamosios konstrukcijos yra ganėtinai populiarios gyvenamųjų namų statyboje. Pagrindinės statinio konstrukcijos šiuo atveju: mūro blokeliai ir surenkamos gelžbetonio perdangos. Daugiaaukštės gyvenamosios statybos atveju, retai kada gyvenamasis būstas projektuojamas be balkono, todėl labai svarbus ir balkonų įrengimo mazgas. Taigi kas svarbu ir į ką būtina atkreipti dėmesį išsirenkant ir formuojant gyvenamųjų daugiabučių namų konstrukcijas?

Gyvenamojo namo konstrukcijų parinkimas. Kas svarbu?

Sprendžiant daugiabučių gyvenamųjų namų konstruktyvo klausimą, dažniausiai ieškoma ekonomiškų sprendimų. Tradicinė pastatų forma visų pirma leidžia pasirinkti ekonomiškesnes, surenkamo gelžbetonio konstrukcijas. Tačiau kartu su ekonomiškumo rodikliais, būtina atkreipti dėmesį ir į šiuos faktorius:

  • lankstus blokelių sienos aukščio formavimas;
  • sertifikuoti tarpbutinių pertvarų sprendiniai;
  • inžinerinių komunikacijų įrengimas pastato konstrukcijose;
  • lankstus perdangų formavimas;
  • gembinių balkonų įrengimas.

Atsižvelgus į visą spektrą reikalavimų gyvenamųjų namų konstruktyvui, vienas iš optimaliausių sprendinių tampa – ekonomiški, tuščiaviduriai betoniniai blokeliai bei surenkamos betoninių blokelių perdangos.

Gyvenamųjų namų sienų ir perdangų formavimas

Betoniniai blokeliai ne tik patrauklūs savo kaina, bet ir leidžia efektyviai įrengti juose inžinerines komunikacijas, kas labai svarbu daugiabučiuose gyvenamuosiuose namuose.

Inžinerinių komunikacijų įrengimas betoninių blokelių sienoje

Formuojant butus taip pat būtina užtikrinti ir kokybišką tarpbutinių pertvarų garso izoliaciją.  Norminiai reikalavimai pateikiami statybos technikos reglamente STR 2.01.07:2003 „Pastatų vidaus ir išorės aplinkos apsauga nuo triukšmo“. Naujai projektuojamų dvibučių, daugiabučių, sublokuotų gyvenamųjų pastatų vidaus aplinkos garso klasė turi būti ne žemesnė kaip C, užtikrinanti tarpbutinių pertvarų garso izoliaciją, ne mažesnę kaip 55 dB.

Formuojamas pastato konstruktyvas dažnai yra apsprendžiamas sklypo matmenų, todėl aktualu, kad pasirinktas surenkamų gelžbetonio perdangų sprendimas leistų lanksčiai spręsti butų išplanavimo klausimus. Šiuo metu populiarėja surenkamosios betoninių blokelių perdangos, leidžiančios laisvai formuoti pageidaujamas erdves.

Balkonų armavimas surenkamo gelžbetonio perdangose

Būtina pastebėti, kad nuo 2014-07-01 pasikeitė gembinių balkonų armavimo priemonių reglamentavimas. Šią sritį reglamentuoja standartas EN 1090-1:2009+A1:2011 „Darbų, susijusių su plieninėmis ir aliumininėmis konstrukcijomis, atlikimas. 1 dalis. Konstrukcinių elementų atitikties įvertinimo reikalavimai“. Visos gembinių balkonų armavimo įdėtinės detalės privalo turėti galiojantį Europos Techninį Liudijimą bei būti paženklintos CE ženklu.

Sertifikuoti armavimo sprendiniai numato nerūdijančio plieno armatūros intarpus šalčio tiltelio zonoje, o izoliacinis elementas privalo užtikrinti ne mažesnį nei perdangos atsparumą ugniai. Šiuo atveju turi būti naudojami mineralinės akmens vatos arba priešgaisrinėmis plokštėmis apsaugoti polistireninio putplasčio izoliaciniai intarpai.

Tradiciniai balkono armavimo elementai yra pritaikyti balkonų armavimui monolitinėse gelžbetonio konstrukcijose, kur nėra ribojamas armavimo elemento armatūros įgilinimas monolitinėje konstrukcijoje. Surenkamų gelžbetonio perdangų atveju, būtina pasirinkti specialius elementus, leidžiančius balkono armavimą atlikti siauruose monolitinio gelžbetonio ruožuose.

Kartu su HAUS surenkamomis perdangomis naudojamas HALFEN HIT intarpas su izoliuojančiu akmens vatos sluoksniu užtikrina nepertraukiamą sienos apšiltinimą tarp sienos ir balkono konstrukcijos ir atitinka aukščiausius gaisrinės saugos reikalavimus, išlaikant REI 120 atsparumą ugniai.